Teflon Kanserojen Midir?

Shot of a chef cooking in a professional kitchen

Teflon, yapışmaz pişirme kaplarında yaygın kullanım alanı bulması nedeniyle oldukça sık duyduğumuz kavramlardan biri. Ancak bu popüler kaplamanın kanserojen olup olmadığı tartışmaları hemen her dönem olduğu gibi günümüzde de merak konusu. Teflon kanser yapar mı sorusuna cevap arayan bilim adamları, bununla ilgili net ve yeterli veri elde edilememesi dolayısıyla teflon ve kanser arasında direkt bir ilişki olmadığı konusunda neredeyse hemfikir. Endüstrinin bir çok alanında kullanım bulan teflon kaplamanın, insan sağlığı üzerinde zararlı bir etkisi olmadığını şu anki verilerle söyleyebilmek mümkün.

Teflon Nedir?

Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) olarak bilinen insan yapımı bir kimyasaldır. 1938 yılında Roy Plunkett tarafından biraz da tesadüfen keşfedilen sentetik bir polimerdir. O zamandan beri, yapışmaz pişirme kapları, su geçirmez kumaş, elektrik yalıtımı ve tıbbi implantlar gibi son derece farklı alanlarda kullanılmaya devam etmektedir. Birçok endüstride kullanım alanı bulan teflon kaplama, yüksek ısılarda özelliğini kaybetmemesi nedeniyle tercih edilmektedir.

Teflon Nerelerde Kullanılır?

Teflon, benzersiz özelliklerinden dolayı birçok uygulama için harika bir malzemedir. Sıcağa, soğuğa, yağa, lekeye ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu, yiyecek ve sıvıların yüzeye yapışmasını önlediği ve giysileri daha dayanıklı ve lekelere karşı dayanıklı hale getirdiği için pişirme kapları ve giysilerde kullanım için idealdir. Teflon, ısıya ve kimyasallara dayanıklı olması nedeniyle tıbbi cihazlarda da kullanılmakta olup sterilizasyon işlemlerinde kullanım için idealdir.

Teflon, evlerde ve endüstriyel mutfaklarda, tava ve tencerelerin temizliğini kolaylaştırmak, yapışmasını ve yanmasını önlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca, aşağıdakiler gibi farklı alanlarda birçok üründe de kullanılabilmektedir.

  • Giyim
  • Halı
  • Araba parçaları
  • Bahçe mobilyası
  • Tıbbi implantlar
  • Elektrik yalıtımı
  • Otomotiv parçaları
  • Endüstriyel kaplamalar
  • Yemek paketleme

Teflon Kanserojen mi?

Kansere neden olan maddeler kanserojen olarak nitelendiriliyor. Teflon’un kanserojen olup olmadığı ise yıllardır tartışılıyor. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), teflonun kanserojen olduğu konusunda herhangi bir veriye ulaşamamıştır. Aynı şekilde Amerikan Kanser Derneği (ACS) de teflona maruz kalmanın kansere neden olduğuna dair net bir kanıt olmadığını belirtmiştir.

Bazı teflon kaplama çeşitlerinde kullanılan perflorooktanoik asit (PFOA) potansiyel bir kanserojen olarak kabul edilse de Amerikan Kanser Derneği, teflon ürünlerinde bulunan PFOA düzeylerinin çok düşük olduğunu ve sağlık açısından bir risk oluşturma ihtimalinin bulunmadığını belirtmektedir. Ayrıca günümüzde, farklı yöntemler ile PFOA kullanılmadan uygulanabilen teflon kaplama çeşitleri de bulunmaktadır.