Teflon Kaplama Ürün Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Shot of a chef cooking in a professional kitchen

Teflon kaplama tava ve tencereler, uzun yıllardır mutfaklarımızın vazgeçilmezlerinden. Hem ısıyı yüzeye eşit yayması hem de yapışmaz ve dolayısıyla kolay temizlenebilir yüzeye sahip olması nedeniyle hemen tüm evlerde ve endüstriyel mutfaklarda geniş kullanım alanı buluyor. Durum böyle olunca, kullanıcıların en çok merak ettiği soruların başında “Teflon kaplama nasıl kullanılır?” sorusu geliyor.  Teflon kaplama tencere, tava ve tüm diğer mutfak eşyalarınızı kullanırken bazı püf noktalarına dikkat ederek hem ürünlerinizin kullanım ömrünü uzatabilir hem de sağlıklı ve güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Teflon Kaplama Ürünlerin Aşırı Isınmadığından Emin Olun

Modern mutfaklarda kullanılan gazlı, indüksiyonlu ya da elektrikli ocaklar, belirli bir ısıyı tava ve tencerelerinizin tabanına eşit bir şekilde ulaştırmayı hedefler. Kullanacağınız pişirme aracının taban ve gövde yapısı, aldığı bu ısıyı olabildiğince eşit dağıtarak yemeğinizin doğru ve eşit şekilde pişirilebilmesine imkan tanır. Özellikle teflon kaplama tava, tencere ya da sosluk kullanırken, içerisinde herhangi bir malzeme ve yağ bulunmadan, boş haliyle yüksek ısıya maruz bıraktığınızda tavanızdan siyah bir duman çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Bu durum genel olarak, dumana maruz kalan kişilerde grip benzeri semptomlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle PFOA içeren teflon kaplama tava ve tencerelerde insan sağlığını tehdit edebilir. Teflon kaplama güvenli çalışma sıcaklığı üzerinde bir ısıya maruz bırakıldığında, hiçbir kimyasalla etkileşime geçmeyen polimer yapısı bozularak yiyeceklerinize kimyasal yüklenmesine neden olabilir. Genellikle bu tarz yüksek ısılara daha çok ev tipi mutfak eşyalarından ziyade endüstriyel mutfaklarda kullanılan teflon araç gereçler maruz kalabilmektedir.

Sert Cisimlerle Temasından Kaçının

Teflon kaplama tava ve tencereler her ne kadar kaymaz ve yapışmaz bir yüzeye sahip olsa da, dikkatsiz kullanım sonucu teflon yüzeyinde oluşan çizik ve ezilmeler bu özelliğinin kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle yapışmaz tava ve tencerelerinizin temizliğinde bulaşık teli ya da sert temizlik maddelerinin kullanımından kaçınmalısınız. Karıştırma ve çırpma işlemlerinde, metal ekipmanlar yerine tahta, silikon ya da benzeri yumuşak malzemelerden üretilmiş araç ve gereçler kullanarak teflon kaplama yüzeyin çizilmesini önleyebilirsiniz.