Teflon Kaplamada Nelere Dikkat Edilmeli?

Shot of a chef cooking in a professional kitchen

Teflon kaplama, özellikle endüstriyel mutfak ekipmanları başta olmak üzere her türlü tava, tencere, ızgara, tost makineleri ya da waffle makinesi gibi ısı altında çalışan ekipmanların uzun ömürlü ve güvenilir bir şekilde kullanılmasını sağlar. Her ne kadar teflon kaplama sağlığa zararlı mı? Ya da çizik teflon kanser yapar mı? Tarzında sorular dönem dönem gündem olsa da Amerikan kanser enstitüsü bununla ilgili hala çalışmaların devam ettiğini ancak teflon maddesinin başka kimyasal bileşiklerle etkileşime girmemesi nedeniyle vücuda alınsa da ciddi bir duruma sebebiyet vermeyeceğini açıklamıştır. Yine de çizilmiş teflon tava ve tencereler, kaymaz ve yapışmaz özelliğini yitirmesi nedeniyle muhakkak elden geçirilmelidir. Çizilmiş teflon tava yenileme işlemi yeniden teflon kaplama işlemi yapılmasıyla mümkün olabilir.

Teflon kaplama ürünler, yapısı gereği yüksek ısıya ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır. Teflon tava ısı dağılımı her noktada eşit ve kusursuz olduğundan mühürleme ya da kızartma işlemleri de son derece başarılı olabilmektedir. Ancak teflon kaplama çeşitleri ve üretim süreçleri birbirinden farklılık göstereceğinden, teflon kaplama tava alırken bazı özel konulara dikkat edilmesi gereklidir.

PFOA İçeren Teflon Kaplama Sağlığa Zararlı Olabilir

Teflon kaplama esnasında, teflonun alüminyum ya da çelik gibi materyallere tutturulması aşamasında, bazı üreticiler PFOA adı verilen PerFlorikOktanoikAsit maddesinden faydalanır. Son derece güçlü bir yapışma sağlamasına karşın bu maddenin özellikle yüksek ısılı kullanımlarda insan sağlığına zarar verebileceği ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Laboratuvar ortamında ve hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneyler, yüksek oranda PFOA maddesine maruz bırakıldıklarında, özellikle pankreas meme ve karaciğer üzerinde tümör oluşma ihtimalinin ciddi oranda artabildiğini göstermiştir. PFOA içeren teflon kaplama ürünler, yüksek ısıya maruz bırakıldıklarında bu madde hazırlanan yiyecek ya da içecekle etkileşime geçebilmektedir. Yapılan araştırmalarda, yüksek ısı sonucu ortaya çıkan koyu renkli dumanın insanda grip benzeri semptomlara sebebiyet verdiği de ortaya konulmuştur. Bu nedenle bu ürünleri seçerken, PFOA içermeyen teflon kaplama yapısına sahip olmalarına dikkat edilmektedir. Bu ürünlerin etiketinde “PFOA Free” ya da “PFOA içermez” ibareleri bulunmaktadır.

Teflon Kaplama Kalınlığı Önemlidir

Özellikle endüstriyel alanda kullanılan teflon kaplama ürünlerin, kaplama kalınlıklarının mümkün olduğunca yüksek değerde olması önemlidir. Kalın teflon yüzey, ürünün deformelere karşı daha dirençli olmasını sağlayacaktır. Teflon kaplama fiyatları, ürünün fiyatı üzerinde son derece etkilidir. Teflon malzemesinin nispi pahalılığı nedeniyle, daha kalın teflon tabana sahip ürün fiyatları emsallerine göre daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Genel olarak PTFE kaplama ürünlerde ara kaplama ve son kaplama olarak iki farklı katman yer alır. Bu katmanların hangi kalınlıkta olduğu kadar hangi işlemler ile yapıştırıldığının da önemi büyüktür.

Teflon Kaplama Tava Ağırlığı Değişkenlik Gösterebilir

Teflon kaplama tencere ya da tavaların birbirinden farklı ağırlıklara sahip olabilmesi mümkündür. Bunun nedeni kaplama yapılan maddenin ağırlığıdır. Genel olarak alüminyum ya da demir gibi nispeten hafif malzemeler üzerine teflon kaplama yapıldığında ortaya çıkan ürün ağırlığı daha düşük olabilir. Çelik ya da döküm teflon kaplama ürünlerde ise ürün ağırlıkları daha fazla olacaktır. Teflon kaplama ürün seçiminde, ürün ağırlığı, onun malzemesi ile ilgili bize fikir verecektir. Daha hafif malzeme kullanılan teflon kaplama ürünler, eğilme ya da kırılmalara daha müsait olacaktır. Ancak çok yüksek ağırlığa sahip teflon kaplama ürünlerin de kullanım esnasında yorucu olabileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla, teflon kaplama ürün seçiminde, ürünün ağırlığı, onun kullanım yoğunluğu ve kullanım amacı doğrultusunda önem kazanacaktır.

Teflon Kaplama Ürünler Güvenilir Markalardan Satın Alınmalıdır

Teflon kaplama bir ürün alırken ya da eski tava ve tencerelerinizi teflon kaplama ile yenilemek istediğinizde, başvurulacak markanın bilinir ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Sağlık ve güvenlik testlerini ürünlerine uygulayan, müşteri memnuniyetine önem veren ve PFOA gibi zararlı maddeleri ürünlerinde kullanmayan markalardan seçim yaparak, uzun yıllar güvenle kullanabileceğiniz ürünlere sahip olabilmeniz mümkündür. Satın alacağınız ürünün kitapçığında, kutusunda ya da garanti belgesinde, ürünün kaplama özelliklerinin yanı sıra “PFOA kullanılmadan üretilmiştir” ibaresinin de yer aldığından emin olmalısınız. Eski tavaları teflon kaplama yaptırmak için iletişime geçeceğiniz markanın, kaplama işleminde hangi yöntem ve malzemeleri kullandığını sorarak, daha güvenilir bir sonuca ulaşabilirsiniz.