Teflon Kaplamanın Faydaları Nelerdir?

Shot of a chef cooking in a professional kitchen

Evlerimizin mutfaklarında kullandığımız pişirme araçlarında sıklıkla kullanılması nedeniyle adını çok kez duyduğumuz teflon, aslında havacılık ve uçak sanayiden otomotive, kağıt endüstrisinden giyim sektörüne kadar bir çok alanda üretimde kullanılan özel bir maddedir. Teflon, yüksek ısılara mukavemet gösterebilen, yapışmaz yüzeye sahip ve son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan, gaz tankerleri ya da yüksek ısıda işlem gören makine parçalarında da teflon kaplama uygulamasından faydalanılmaktadır. Teflon kaplama, kullanıldığı yüzey ile bütünleşerek, farklı malzemeleri yüksek ısıda çalışabilir hale getirmektedir. Çelik yüzey üzerine yapılan teflon kaplama, çeliğin dayanıklılığına ısı mukavemeti kazandırarak, birçok alanda kullanılabilmesine yardımcı olur.

Teflon kaplama, farklı endüstrilerde üretim parkında kullanılan makine ve tankerlerde kullanılmasının yanı sıra, sağlık sektöründe, özellikle ameliyathanelerde kullanılan malzemelerde ve insan vücuduna temas eden aletlerde de kullanılabilmektedir. Sterilizasyonu son derece kolay olan ve farklı ısılarda özelliğini koruyabilen teflon kaplama hem çok küçük hem de geniş yüzeyler için uygulanabilmektedir.

Endüstriyel mutfaklarda hem pişirme hem de hazırlık araçlarında kullanım bulan teflon kaplama, dengeli ısı dağıtım özelliği ile ev mutfaklarının da vazgeçilmezlerindendir. Tava, tencere, tost makinesi, waffle makineleri, ekmek kızartma üniteleri, hamur makineleri, tepsiler ve daha birçok malzemede uygulanabilen teflon kaplama sayesinde, uygun maliyetlerle aletlerin ve ekipmanların daha uzun ekonomik ömre sahip olması sağlanabilmektedir.

Teflon Kaplama Neden Tercih Edilir?

Hem farklı endüstrilerde hem de mutfaklarda kullanılan teflon kaplama malzemeler, uzun ömürlü, dayanıklı ve farklı beklentileri karşılayan özel ürünlerdir. Teflon kaplama tava ve tencerelerin hem evlerde hem de yiyecek içecek endüstrisinde geniş yer bulmasının en önemli nedeni, ısıyı eşit yayan, yapışmaz ve yanmaz bir yüzey oluşturmasıdır. Özellikle yüksek ısıların kullanıldığı endüstriyel mutfaklarda, teflon kaplama tencere ve tava kullanımı sayesinde, hızlı ve yiyeceklerin yüzeye yapışmadığı dengeli bir pişirim sağlanabilmektedir.

Genel olarak, ürünlerde teflon kaplama tercih edilmesinin nedenleri;

  • Teflon kaplama kullanılan ürünlerde, yüzey dayanıklılığı yüksek olduğundan, ürünlerin kullanım ömrü uzamaktadır.
  • Teflon kaplama, yapışmaz bir yüzey yarattığından, üretim için son derece uygun ortam sağlamaktadır.
  • Teflon kaplama, yüksek ısılarda özelliğini koruyarak, güvenli kullanım imkanı sunar.
  • Temizliği ve sterilizasyonu kolay ürünler ortaya koyar.