Teflon Kaplanmış Ürünler Nasıl Kullanılmalıdır?

Shot of a chef cooking in a professional kitchen

Teflon kaplama, özellikle endüstriyel mutfaklarda ve ev kullanımında sıklıkla ismini duyduğumuz kaplama malzemelerindedir. Yapışmaz yüzeyi sayesinde besinlerin kolaylıkla pişirilmesini, servis edilmesini ya da pişirilmeye uygun hale getirilmesini sağlayabilmektedir. Teflon kaplama ürünler genel olarak ısı altında kullanılmaya uygundur. Plastik sap ya da aksesuar barındırmayan teflon kaplama tava, tencere ya da tepsiler rahatlıkla fırın içerisinde kullanılabilir. Fırın sıcaklığının 240 dereceyi aşmadığı durumlarda teflon son derece güvenilir bir pişirme aracıdır.

Teflon kaplama ürünler kullanılırken hem ürün yapısının bozulmaması hem de güvenli bir kullanım sunması bakımından bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. Teflon kaplama, üzerine kaynaştırıldığı yüzeye, dayanıklılık, yapışmazlık gibi ek özellikle kazandıran önemli bir yapıdır. Bu kaplamanın kalınlığı, ürünün dayanıklılığı ve dolayısıyla kullanım ömrü üzerinde etkilidir. Teflon kaplama ürün kullanırken;

  • Teflon kaplama yüzeyi, kesici, delici ve benzeri sert aletlerden korunmalı. Mutfak kullanımlarında tahta ya da silikon karıştırma ürünleri tercih edilmelidir.
  • Teflon kaplama ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir ancak bununla birlikte, makine içerisinde yer alan ayırıcı çubukların su basıncı etkisiyle teflon kaplama yüzeyinde çizik oluşturma ihtimaline karşın mümkün olduğunca elde yıkanmasına özen gösterilmelidir.
  • Teflon tava ya da tencereler boş olarak yüksek ateş üzerinde bırakıldığında, güvenli sıcaklık aralığının üzerine çıkabileceğinden yağ ya da yiyecek içermeyen tavaların uzun süre ateş üzerinde bırakılmasından kaçınılmalıdır.
  • Teflon kaplama ürünlerin temizliğinde, aşındırıcı kimyasalların ya da temizlik gereçlerinin kullanımından kaçınılmalıdır. Bulaşık teli ya da benzeri temizlik malzemeleri yerine yumuşak yüzeyli süngerler tercih edilmelidir.
  • Teflon kaplama ürünler her kullanım sonrası içerisinde yer alan yemek artıklarından arındırılmış ve kurulanmış olarak muhafaza edilmelidir.
  • Yüzeyinde derin çizikler bulunan teflon kaplama ürünlerin kullanımından kaçınılmalı mümkünse teflon kaplama yenileme işlemi yapılmalıdır.
  • Teflon kaplama tepsiler sadece güvenli sıcaklık aralığında kullanılmalı daha yüksek ısılara maruz kalmasına müsaade edilmemelidir.
  • Yüksek ısı nedeniyle teflon kaplama yüzeyden siyah duman çıkıyorsa, solunumundan kaçınılmalıdır.

Eskimiş ve Yıpranmış Teflon Kaplama Ürünler Nasıl Değerlendirilir?

Özellikle mutfak ekipmanlarında, zaman içerisinde yüzeyinde derin çizikler oluşmuş, yıpranmış, yamulmuş ya da ezilmiş ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Bu tür mutfak ekipmanları teflon kaplama işlemi ile yenilenerek kullanılmaya devam edilebilir. Tava, tepsi, tost makinesi, waffle makinesi ya da tencere teflon kaplama işlemleri, bu ürünlerin tamamen yenilenerek uygun maliyetlerle mutfağa geri kazandırılmasını sağlayacaktır.