Teflon ve Teflon Kaplama Nedir?

Shot of a chef cooking in a professional kitchen

Teflon ve Teflon Kaplama Nedir?

Teflon, Amerikalı Kimyager Roy Plunkett’in aslında biraz da tesadüfi olarak keşfettiği ve sonrasında hiçbir maddeyle etkileşime girmemesi nedeniyle oldukça geniş kullanım alanı bulan bir maddedir. Kimyada PoliTetraFlorEtilen (PTFE) olarak adlandırılan bu madde, ısıya dayanıklı, kaydırmaz ve yapışmaz olması nedeniyle, mutfak ekipmanları, cerrahi bıçak, katater ve malzemeler, contalar, bantlar, saç bakım ürünleri, uçak parçaları, ütüler ve birçok elektronik ürünün de içerisinde yer aldığı birçok alanda kullanılmaktadır. Teflon maddenin yüksek maliyetlere neden olması, onun bir takım önemli malzemeler dışında tek başına kullanılmak yerine kaplama olarak kullanılmasına neden olmuştur. Özellikle endüstriyel mutfak ekipmanları ve ev tipi tost makineleri, waffle makinesi, tava ve tencerelerde teflon kaplama tercih edilir.

Teflon Kaplama Özellikleri Nelerdir?

Hem dayanıklılığı hem de yanmaz, yapışmaz oluşu nedeniyle özellikle teflon tava kaplama, günümüzde son derece yaygındır. Endüstriyel mutfak kullanımlarında yüksek ısı altında ve zorlu çalışma koşullarında uzun süre kullanıma izin veren teflon kaplama, aynı zamanda yiyeceklerin doğru ısıda güvenle ve yapışmadan pişirilebilmesine de olanak tanır. Temel olarak teflon kaplama;

  • Hiçbir kimyasal madde ile tepkimeye girmeyen teflon kaplama, güvenli kullanım imkanı sunar.
  • Teflon kaplama, dayanıklı yüzeyi sayesinde çizilmelere karşı son derece dayanıklıdır.
  • Teflon kaplama yüzeyi yapışma yapmaz ve bu sayede yiyecekler kontrollü bir biçimde servise hazırlanabilir.
  • Teflon kaplama temizliği, yapışmama özelliği nedeniyle son derece basittir.
  • 250 – 260 dereceye kadar yüksek ısılarda güvenle kullanılabilmektedir.
  • Teflon kaplama, ısının yüzeyde eşit olarak dağılmasını ve dolayısıyla yiyeceklerin kontrollü ve eşit bir şekilde pişirilebilmesini sağlar.
  • Döküm tava ve tencerelere nazaran teflon kaplama tava ve tencereler, hafifliği ile de kolay kullanım imkanı sunar.

Teflon Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Teflon kaplamalar, tava ve tencere gibi yiyecek ekipmanlarında FEP (Fluorinated Ethylene Propylene kopolimeri) ya da PFA (Perfluoroalkoxy) çeşitleriyle kullanılır. Bunun dışında farklı endüstrilerde, PTFE (Polytetrafluoroethylene), ETFE ya da SF gibi farklı teflon grupları da kullanılabilmektedir. Gıda endüstrisinde kullanım bulan FEP ve PFA tipi teflon kaplamalar hem sağlığa uygunluğu hem de dayanıklılığı ile özellikle endüstriyel mutfak ekipmanlarında sıklıkla tercih edilir. Ev tipi tava tencere teflon kaplama işlemleri de yine endüstriyel mutfak ekipmanlarına benzemektedir.

Teflon, yüksek ısılarda yemeğe herhangi bir kimyasalın karışmamasını sağlasa da sağlığa uygunluğu ve güvenilirliği dönem dönem sorgulanmaktadır. Son olarak Amerika Kanser Cemiyeti, çizik teflon kanser yapar mı sorusuna, teflonun herhangi bir kimyasal ile etkileşime girmemesi özelliği dolayısıyla, teflon kaplama kanser yapmaz yanıtı vermiştir. Ancak teflon kaplama işlemi esnasında, kaplamanın yüzeye yapıştırılması için PFOA (PerFlorikOktanoikAsit) kullanılması durumunda yüksek ısılarda sağlığa zararlı bir duman yayabileceği ortaya konulmuş ve bu nedenle teflon kaplama tavaların 340 derece ya da üzeri ısılarda kullanılmaması gerektiği vurgulanmıştır. Günümüzde, PFOA içermeyen teflon kaplama çeşitleri daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tarz kaplamalar, PFOA içermez teflon kaplaması olarak işaretlenmekte ve güvenilirlik belgesi verilmektedir.

Teflon Kaplama Hangi Malzemelerde Kullanılır?

Genel olarak, ısı dağıtımının hızlı oluşu ve ısınma sürecinin kısalığı nedeniyle mutfak ekipmanlarında kullanılan Alüminyum hem hafif ve dayanıksız yapısı hem de çizilmelere açık oluşu nedeniyle günümüzde mutfakta tek başına kullanılmak yerine alüminyum üzeri teflon kaplama yapılarak kullanım bulmaktadır. Döküm ya da pres baskı olarak üretilen farklı kalınlıklarda üretilen alüminyum ekipmanlar teflon kaplama sonrası sağlığa zararlı ve dayanıklı bir hal almaktadır. Yine aynı şekilde ısıyı eşit dağıtabilmesi nedeniyle mutfak ekipmanlarında sıklıkla tercih edilen çelik tava ve tencereler teflon kaplama yöntemi ile yanmaz yapışmaz özelliğe kavuşturulabilir. Tek başına kullanımda çizilmelere, kararmalara ve yapışmalara açık olan teflon ürünler üzerine teflon kaplama işlemi yapmak mümkündür.

Mutfakta kullanılan, yüzeyi yiyecek ya da içecek ile doğrudan temas halinde olan tüm ekipmanlarda teflon kaplama güvenle kullanılabilir. Teflon kaplama, özellikle endüstriyel mutfaklarda, tost ya da çay makineleri, waffle makineleri, tava, tencere ve cezveler, fırın kapları, tepsiler, kepçe ya da maşa tarzı yardımcı ekipmanlar gibi yiyeceklerle temas halinde olan tüm araç ve gereçlerde güvenle kullanılabilmektedir. Çeşitli nedenlerle üzerinde hasar oluşmuş teflon malzemeler, teflon kaplama işlemi ile kaplanarak daha uzun süreli kullanılabilmektedir.